Święto Narodowe Trzeciego Maja. Program obchodów

8c42edabbb432b8d634ad0a8fb8f91ae

Patriotycznie, historycznie, rodzinnie i przy dźwiękach muzyki klasycznej.

UWAGA!
Zmiana terminu festynu rycerskiego.
W związku z bardzo niekorzystną prognozą pogody na 3 maja zaplanowany na ten dzień festyn rycerski „Dwór Piastowskiego Księcia” zostanie przeniesiony na sobotę 4 maja.
Godzina rozpoczęcia i zakończenia festynu (14.30 – 19.00) oraz lokalizacja imprezy (skwer Bottrop) nie ulegają zmianie.
Pozostałe punkty obchodów - Msza w kościele katedralnym, przemarsz i uroczystość na placu Mickiewicza oraz koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej odbędą się zgodnie z planem.

W programie miejskich obchodów przewidziano mszę za Ojczyznę w gliwickiej Katedrze i uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, wojskowej kompanii honorowej i orkiestry dętej KWK Sośnica-Makoszowy, które w tym roku odbędą się na placu Mickiewicza.

Zapraszamy również na pełen atrakcji festyn rycerski „Dwór Piastowskiego Księcia”, który rozpocznie się bezpośrednio po oficjalnej części uroczystości. Skwer Bottrop (obok Szkoły Muzycznej) zmieni się na kilka godzin w obozowisko średniowiecznego wielmoży z ozdobnymi namiotami, tronem legendarnego Popiela i straganami historycznych rzemieślników.

Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie, średniowieczną zbrojownię, warsztat tkania na bardzie oraz stanowisko wiedźmy – znachorki, wróżbitki wtajemniczającej w arkana średniowiecznej magii. Średniowieczny mincerz wybije monetę, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz, rogownik zagra z Wami w średniowieczne warcaby, a wiedźma przygotuje podpłomyki z miodem.

Po emocjach związanych z podróżą w czasy średniowiecza zapraszamy na Koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w siedzibie Sceny Bajka – Kina Amok. Jej muzycy i soliści: Andrzej Olewiński (gitara klasyczna), Rafał Grząka (akordeon/bandoneon), Jerzy Sojka (flet), pod batutą Andrzeja Rosóła zabiorą nas w nastrojową muzyczną podróż wypełnioną dziełami wielkich mistrzów. Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie kina.

czytaj więcej: