Nagrody za Wydarzenie Muzealne Roku 2015. Muzeum w Gliwicach wśród najlepszych!

25 maja w Muzeum Śląskim odbyła się gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku 2015. W dwóch kategoriach zwyciężyło Muzeum w Gliwicach – na najlepszą publikację książkową i inicjatywę edukacyjną.

Główną nagrodę w kategorii publikacja otrzymała książka „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. T. 1. Górnictwo” autorstwa Damiana Recława. Katalog z ponad 200 fotografiami przedstawiającymi rozkwit przemysłu ciężkiego, w większości wykonanych przez znanego górnośląskiego fotografa Maxa Stecka w latach 1910‒1920, uzupełniają eseje opisujące rozwój różnych gałęzi przemysłu na Górnym Śląsku w latach 1871‒1945. Muzeum w Gliwicach planuje także wydanie drugiego tomu dotyczącego hutnictwa. To już trzecia publikacja nagrodzona w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego. Wcześniej wyróżnione zostały książki „Historia miasta Gliwice” Benno Nietschego i „Projekt Wydawniczy Blandowski”, obejmujący dwa albumy i katalog poświęcone postaci gliwickiego naturalisty, eksploratora i fotografa.

Kapituła konkursu doceniła także edukacyjny projekt „Jak dziecko do obrazu”, przyznając mu nagrodę za dokonania w zakresie działań edukacyjnych. Autorki projektu, Ewa Chudyba i Barbara Wójtowicz-Flądro, zaprosiły uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do spotkania z obrazami ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Dzieci poznawały ich historię, podstawy rysunku i technik malarskich. Celem projektu było uwrażliwienie dzieci na sztukę i rozwinięcie kreatywności. Muzeum w Gliwicach kładzie duży nacisk na edukację muzealną i wskazanie dzieciom różnych kierunków rozwoju.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawane są od 2006 roku za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji.

Na zdjęciu: Damian Recław, autor nagrodzonej publikacji, dyrektor Grzegorz Krawczyk, autorki wyróżnionego projektu – Ewa Chudyba i Barbara Wójtowicz-Flądro

źródło: UM Gliwice

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje