Zrzut ekranu 2016 08 04 o 16 31 17

Sośnica do zamknięcia? "Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą odzyskać rentowność"

Przedstawiciele Ministerstwa Energii potwierdzili wczoraj, że trwają rozmowy na temat przyszłości przynoszących straty kopalń KWK "Sośnica" i KWK "Krupiński". Jednak zaprzeczyli, by resort stworzył listę zakładów do zamknięcia. Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego wchodząca w skład Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalnia w Gliwicach, należy do grona sprawiających największe problemy w polskim sektorze węglowym.

Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą odzyskać rentowność. Ostateczne decyzje o ich przyszłości zapadną dopiero po przeprowadzeniu gruntownych analiz ekonomiczno-technicznych uwzględniających wkład merytoryczny przekazany przez stronę społeczną - poinformował Tobiszowski.

Obecnie trwają rozmowy ze stroną społeczną o przyszłości kopalń: „Krupiński” z JSW, „Sośnica” z PGG oraz „Ruch Śląsk” z KHW. Programy naprawcze spółek przewidują przeznaczenie znacznych nakładów inwestycyjnych na pozostałe kopalnie. Ministerstwo Energii w odpowiedzi na ostatnie doniesienia zaprzeczyło, jakoby wytypowało zakłady do zamknięcia. W spółkach węglowych wdrażane są programy naprawcze, których celem jest optymalizacja funkcjonowania zakładów górniczych. Na chwilę obecną żadna z górniczych firm nie przewiduje zamykania zakładów - można przeczytać w oświadczeniu. Polska Grupa Górnicza podała we wtorkowym komunikacie, że nie ma żadnych planów likwidacji kopalń.

czytaj dyskusję

czytaj więcej:Polecamy: